Sügiselamused hüljatud kummituslinnades

Selle aasta viimane sügisretk viis elamusretkelised Ida-Virumaaale avastama sügisvärvides Viivikonna ja Sirgala asulaid ning sealset ümbrust. Kui tavaliselt satuvad retkelised jalutuskäikudele Eestimaa looduskaunitess kohtadesse, siis seekord peitsid elamused end hoopis tööstusmaastikule suletud Viivikonna kaevanduse ning Sirgala harjutusväljaku ääremail. Just seal asuvad kaks endist kaevandusasulat – Viivikonna ja Sirgala.

Viivikonna elamusretkel avastas kohalikku elu 152 retkelist ning üheskoos läbiti 2964 Elamuskilomeetrit. Elamuskilomeetrite hetkeseisu saad näha siit.

Asula tipphetkel elas Viivikonnas kuni 5000 asukat ning oli Kohtla-Järve üheks linnaosaks. Kui 1974. aastal Viivikonna karjäär suleti, hakkasid sealt ka elanikud lahkuma. Tänaseks on hooned lagunenud ning loodus on oma jõudu näitamas – puud kasvavad pea kõikides hoonetes. 

Retke alustasime me just Viivikonna asulast ning tegime tutvust kohalike ehitistega linna lõuna osas. Piilusime kohalikku sööklat, toidupoodi, alevivalitsuse ning haigla hooneid. Toidupoe ees mängisime ennustusmängu, kus pakkumised ehitise endise otstarbe osas läksid vägagi lahku - pakuti kõikvõimalikke hooneid kinosaalist kuni haiglani. Kui linnaga esimene tutvus tehtud, tegime tõusu kohaliku kõrgema mäe otsa! Kõik, kes arvasid, et Viivikonna on siledal maal asuv asula, said siinkohal tõsiselt petta!  

Seejärel jäi Viivikonna seljataha ning edasi matkasime Sirgala asula suunas – selleks tuli aga kasutada metsateid ja kõndida raudtee ääres, mis ühendab Eesti ja Auvere karjääre ning elektrijaamu läbi Viivikonna, Sillamäe, Narva ning Ahtme ja Kohtla-Järvega. Raudtee ääres liikudes õnnestus meil ka rongijuhile käppa visata – ilmselt pole ta raudtee ääres niipalju tervitajaid ammu kohanud. Linnulaulule lisaks oli kuulda ka Kaitseväe õppusi – Sirgala harjutusväljakult kostsid sagedased plahvatused ning tulistamine. 

Veel enne kui jõudsime Sirgala asulasse, põikasime Sirgala raudteejaama lähistel asuvasse endisesse katlamajasse. Sealsed võimsad ahjud, kus katlakütja Vanja koos oma sõpradega omalajal usinalt tööd tegi, on nüüd ajaloo rüppe vajunud ning sooja pole need katlad juba aastakümneid kellelegi andnud. 

Sirgala asumis elas hiilgeaegadel kuni 3000 elanikku. Tänaseks on sinna vaid mõned üksikud pensionärid elama jäänud. Sirgala asum üllatas retkelisi lagunenud elumajadega. Suletud postkontori juures tegime pikema peatuse – kuum tee ja Carmolise tilgad, Kalevi küpsised ning Põltsamaa kurgid kadusid laualt hoogsalt. Sirgala asumit jääb kõikidele meenutama ka endine mänguväljak, mis tõi osalejatele meelde lapsepõlve aja, kui sarnaseid väljakuid võis leida kõikjal Eestis.

Nüüd jätsime Sirgala selja taha ning liikusime taaskord Viivikonna suunas. Peagi jõudsime juba tuttavatele radadele ning õigepea olime taaskord Viivikonna lagunenud hoonete vahel. Seekord kaevanduse peamaja, autobaas, puidutöökoda, kiirabijaam ja postkontor. Just viimase kahe ees sõime kosutavat suppi ning oli hetk retkemõtteid kokku võtta. Seejärel käisime veel piilumas kohalikku koolimaja, mille fassaadi ehib uhke kiri школа koos viisnurgaga! Kõik, mis varasemalt säranud, on tänaseks vajumas ajaloo katteloori alla.


Viivikonna Elamusretke pilte saad vaadata
siit .

The North Face ja Elamusretked kutsuvad teid järgmiseks Eesti Matkapealinna, juba 5. detsembril, kui toimumas Aegviidu Elamusretk.  Matkapealinnas Aegviidus avastame me talvist maastiku ühel Eesti kaunimal looduskaitsealal – Põhja-Kõrvemaal. Meie teed kulgevad siin mõnusatel metsaradadel. Lisaks retkele lõpetame pidulikult ära ka Elamusretkede 2021. aasta hooaja – premeerime aktiivsemaid kõndijaid ning sööme ühiselt hooajalõputorti.

Tagasi uudistesse