Elamusretk merilõhede ja -forellide paradiisis
Keila-Joa on kõikidele loodussõpradele teada tuntud koht – kes eestlastest ei oleks võimsa joa taustal pilti teinud? Siiski käiakse seal eelkõige just kevadise suurvee ajal kui kosk töötab maksimaalse võimsusega, ulatuses laiuses 60-70 meetrini. Seekord sattusid Elamusretkelised kose äärde hilissügisel ning ilmataat oli keeranud kose samuti täiehooga tööle ning helesinises valguses tundus kosk öösel veelgi võimsamana!
Sügise kolmandal Elamusretkel osales kokku 132 Elamusretkelist, kelle abil kogunes 4-tunnise retkega Elamuskilomeetrite tabelisse 1518 Elamuskilomeetrit. Vaata tabeli hetkeseisu siit.
Kuigi pühapäeval oli üle kogu Eesti laiutamas madalrõhkkond ning sellest tulenevalt lubas sadu kõikjale. Meie aga peame sel korral kahel käel tänama ilmataati – Keilast mere poole sadu polnud ning kogu retk möödus mõnusas sügisilmas. Isegi mereäärde jõudes ootas retkelisi ees tuulevaikus! Sellise ilmaga on alati lust matkata ning elamusi otsida!
Üheks suuremaks elamuseks olid sel korral Kalakaitsjad ning nende raske, kuid väga tänuväärne töö – merilõhede ja meriforellide kaitse Keila jões sügisesel kudeajal. Tänu nendele meestele on kalade populatsioon Eestis viimase 5 aastaga jõudsalt kasvanud ning kasvab ka edasi. Nende vabatahtlike kohalolek Eesti jõgede ääres, kuhu forellid ja lõhed sügisel kudema tulevad, annab võimaluse kaladel ka ellu jääda – muidu langeksid paljud neist kahjuks röövpüüdjate küüsi. Kogu Keila jõgi joast alates allavoolu kuni mereni on aastaringi kalapüügi keeluala, kuid röövpüüdjad sellest kahjuks ei hooli. Kalamarja kõrge hind motiveerib neid seadust eirama ning röövpüügiga tegelema. Täna ei hooli nad ei kõrgetest trahvidest ega keeldudest – ainus, mis neid eemal hoiab ongi Kalakaitsjate kohalolek.
Seekord õnnestus retkelistel kuulata nii kalameeste jutte kui ka näha reaalselt jõepõhjas lesivaid kalapurikaid – suuremad nähtud oli üle 10 kg kaaluvad isendid. Mis seal salata, Eesti suurim püütud merilõhe kaalus üle 30 kilogrammi ning on pärit siitsamast Keila jõest.
Elamusretkelised soovivad Kalakaitsjatele jõudu ja jaksu kalade kaitsmisel ning tuletame kõigile meelde – vabatahtlikud abilised on oodatud kuduajaks kõikidele Eesti jõgedele patrullima! Nii säilib lootus, et ka tulevikus on meil võimalik Eestis väärikaid kalu püüda!
4 tunni vältel liikusid sajad pealambid jõe kallastel, kolati männimetsades ning mere kaldal. Mere ääres valitses mõnus tuulevaikus ning mõnusal rannaliival novembrikuus jalutamine tundus täitsa erakordsena. Kahjuks on Keila-Joa piirkonnas hoogustunud suvilate ja elumajade ehitus ning matkaradu jääb aina vähemaks, aina rohkem tekib sinna ka eravalduse silte. Loodame aga, et matkajatele jäävad tulevikus võimalused sealse piirkonna nautimiseks ning pääs jõe äärde jääb kõikidest suundadest avatuks.
Külastamata ei jäänud ka endine ministrite taastusravikeskus – sanatoorium, mis ehitati 1985. aastal. See töötas vaid mõned aastad kuni Vabariigi aja alguseni ning sellest ajast on hoone seisnud kasutuseta ning laguneb.
Tublimad retkelised leidsid võimalused ka avatud uste päevadeks ning vannis käimiseks.
Sügisilmale kohaselt ei puudunud retkelt ei soe tee ega ka Carmolise tilgad ning mere ääres valisime taaskord välja oma lemmikkommid Kalevi kommivalikust – seekord oli ootamatu lemmik ananassikomm. See on see rannas kommi söömine: liivarand, palmid, ananassid – nii need mõtted liikusid sügiselt rannailmale. Energia-punktides saadi nii palju jõudu, et 11,5 km pikkune rada läbiti ainult naeratuste saatel.
Keila-Joa Elamusretke pildid leiad siit ning Elamuspunktide tabelit saab vaadata siit.
Detsembris kutsuvad The North Face ja Elamusretked kõiki elamusi koguma Viitna Elamusretkele, kus on toimumas ka ühtlasi hooaja pidulik lõpetamine. Peale jõule, kui hapukapsas, jõuluhani ning muud hõrgutised söödud, ootame kõiki aastalõpu retkele Narva-Jõesuusse. Äkki on ka jõuluvana just seal kuurortis jõuludest puhkamas?